Rozhledna Špulka na Benešovsku
Rozhledna Špulka byla otevřena koncem dubna 2014 na vrcholu kopce Březák u obce Lbosín na Benešovsku. Z obce vede k rozhledně naučná stezka. Investorem je svazek 21 obcí sdružených v mikroregionu CHOPOS. Rozhledna roku 2014 zvítězila v anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden.
Tvar rozhledny navržený v harmonii s okolní přírodou a její nosná konstrukce vycházejí z architektonického návrhu Ing. arch. Ivety Torkoniakové. Stavba rozhledny s vyhlídkovou plošinou na úrovni 30 m je vysoká 46 m. Hlavními nosnými prvky jsou centrální ocelová trouba o průměru 1016 mm a vnější dřevěné nárožníky. Do úrovně 11,6 m je vnější nosná konstrukce složena z osmnácti dřevěných trámů uspořádaných do tvaru komolého kužele se základnou o průměru přibližně 11 m (viz obr. 3). V této části se nachází plošina s lavičkami a dva kruhové příhradové prstence, které zajišťují stabilitu dřevěných trámů (viz obr. 11). Diagonály ztužujících prstenců jsou tvořeny předpjatými táhly Macalloy. Dřevěné trámy jsou na úrovni 11,6 m opřeny do kruhového prstence (obr. 8), který je spojen vodorovnými prvky s centrální troubou. Mezi prstencem a betonovým základem je napnuto devět svislých táhel. Tato předpjatá táhla podpírají vnitřní kraje plošiny a ztužujících prstenců (obr. 10) a dále vytvářejí spolu s dřevěnými trámy a ocelovým prstencem vodorovnou podporu centrální trouby.
Střední část rozhledny je válcová o průměru 3,7 m. Plášť tvoří devět dřevěných trámů, jejichž poloha se každé 3 m střídá.
Vrchní část rozhledny má tvar obráceného komolého kužele. Do centrální trouby je vetknuto točité schodiště se 151 pororoštovými stupni. Pochozí vrstvy plošin jsou z dřevěných fošen. Nad střechou je navržen štíhlý nástavec pro umístění antén. Vnitřní prostor trouby, ve kterém jsou vedeny kabely technologie, je přístupný otvory ve spodní a vrchní části rozhledny a vestavěným žebříkem.
Vzhledem k tomu, že se nosná konstrukce rozhledny skládá z ocelových i dřevěných vzájemně spolupůsobících částí, byl statický výpočet proveden pro více výpočetních modelů - s ohledem na změny vlastností dřevěných trámů a jejich spojů v čase (sesychání, bobtnání). Síly v táhlech jsou s ohledem na předpokládané změny vlastností dřeva a jeho otlačení ve spojích pravidelně kontrolovány. Předpětí táhel cca 50 kN, měřené tenzometry v konfiguraci plného můstku, bylo po roce zkontrolováno a dotaženo na projektované hodnoty.
Stavba byla spolufinancována z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v rámci osy IV Leader, dále firmou WIFCOM a.s. a regionálním Rádiem Sázava, které mají na rozhledně svá technologická zařízení, a velkou skupinou drobných dárců.
Základní údaje o stavbě
Investor: 21 obcí sdružených ve svazku mikroregionu CHOPOS
Architektonické řešení:
Ing. arch. Iveta Torkoniaková
Statické řešení konstrukce:
Ing. Jiří Lahodný Ph.D., Ing. Vladimír Janata, CSc., EXCON, a.s.
Dodavatel:
Chládek & Tintěra, Pardubice a.s.
Koordinátor projektu:
Ing. Miroslav Kratochvíl, CHOPOS