První ročník soutěže DEKTALENT pro studenty stavebních škol zná své vítěze
Soutěž studentů středních stavebních škol DEKTALENT, kterou vyhlašuje holding DEK ve spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně, má za sebou úspěšné zemské kolo. Finále dvoukolového klání nadaných studentů stavebních oborů se uskutečnilo 30. 1. 2025 v Brně na půdě Fakulty stavební Vysokého učení technického. O vítězství se utkalo 41 vítězů školních kol, ocenění a také finanční odměnu si odneslo pět nejlepších z nich.
![](files/mod_clanky/4301.jpg)
První ročník soutěže DEKTALENT, určené pro studenty třetích ročníků středních průmyslových škol stavebních z České a Slovenské republiky, odstartoval už na podzim roku 2023. Zúčastnilo se ho téměř 300 studentů ze 41 škol a 148 z nich už bylo oceněno v rámci školních kol na konci června 2024. 41 nejúspěšnějších projektů pak minulý čtvrtek v zemském kole soupeřilo o pomyslné stupně vítězů.
V rámci školního kola studenti zpracovávali ročníkové projekty, jež byly následně hodnoceny odbornými pedagogy na jejich domovských školách. V zemském kole pak měli účastníci příležitost představit během desetiminutové prezentace své práce širšímu publiku i odborné porotě složené ze zástupců společnosti DEK a.s. a vyučujících Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
Soutěžící měli ve vymezeném čase za úkol zdůraznit klíčové aspekty a přednosti svých návrhů. Odborná porota hodnotila nejen technickou a architektonickou kvalitu projektů, ale také prezentační dovednosti studentů a jejich schopnost obhájit svá řešení.
„Z prvního ročníku jsme nadšeni. Potvrdilo se nám, že pro studenty i jejich vyučující má velký smysl se navzájem setkat, odprezentovat a porovnat výsledky své práce a dostat zpětnou vazbu od zkušených specialistů v oboru,“ komentuje premiérový ročník DEKTALENT zakladatel a generální ředitel skupiny DEK Vít Kutnar. „Máme radost, že nejlepší ročníkové práce studentů středních škol díky soutěži nekončí v šuplíku, ale přispívají k dalšímu rozvoji našeho oboru. Zároveň nás velice potěšila vysoká úroveň přihlášených prací i úroveň organizace, za kterou patří dík mým kolegům z DEK i našim partnerům z FAST VUT v Brně.“
„Soutěž DEKTALENT představuje jedinečnou příležitost pro mladé talentované studenty, aby předvedli své schopnosti a inovativní přístupy v oblasti stavebnictví. Jsme hrdí, že můžeme hostit tuto soutěž na naší fakultě a tím podporovat propojení teoretického vzdělávání s praxí. Kvalita a všestrannost odevzdaných studentských prací nám dávají velkou naději pro budoucnost stavebního oboru,“ říká Rostislav Drochytka, děkan Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
A kdo jsou letošní vítězové soutěže DEKTALENT?
1. místo obhájil Adam Pravda ze Střední průmyslové školy stavební, Ostrava, příspěvková organizace, pod vedením Magdalény Vrbové s projektem „RD Lignum“.
2. místo patří Maximu Magátovi ze Strednej priemyselnej školy stavebnej Žilina, pod vedením Evy Kucharové a projektu „Rodinný dom Zaháje“.
3. místo získal Josef Bušek ze Střední průmyslové školy stavební, Liberec 1, Sokolovské náměstí 14, příspěvková organizace, pod vedením Romana Mizery s projektem „Rodinný dům manželů Kárových“.
4. místo náleží Tobiáši Křížovi ze Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod, Jihlavská 628, pod vedením Víta Wasserbauera a projektu „Dům se stodolou“.
5. místo vybojoval Šimon Pelc ze Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace, pod vedením Petry Hamerské s projektem „Nízkoenergetický rodinný dům Evžen“.
Autoři pěti nejlepších projektů získali finanční odměnu ve výši od 30 tisíc Kč (první místo) do 10 tisíc Kč (pátá příčka). Odměna ve výši 10 tisíc Kč náležela také vedoucím oceněných ročníkových prací.
Každý oceněný student navíc dostal možnost uspořádat pro svou třídu exkurzi do vybraného výrobního závodu skupiny DEK, což pro budoucí odborníky ve stavebnictví představuje mimořádnou příležitost prohloubit praktické znalosti a nahlédnout do reálného provozu stavebního průmyslu.
Součástí zemského kola byl i prezentační den fakulty s bohatým doprovodným programem. Ocenění studenti ze školních kol a jejich pedagogové měli možnost seznámit se s moderními laboratořemi a výzkumnými pracovišti FAST VUT v Brně, zúčastnit se odborných přednášek a workshopů zaměřených na aktuální trendy ve stavebnictví a navázat kontakty s akademickými pracovníky i odborníky z praxe.
„Naše soutěž si klade za cíl zvýšit prestiž stavebního oboru, jednotlivých škol i profese vyučujícího,“ vysvětluje motivaci ke vzniku DEKTALENT zakladatel holdingu DEK Vít Kutnar. A dodává, že ambicí celého projektu je také přispět ke zvýšení kvality výuky vytvořením konkurenčního prostředí mezi školami a zároveň zprostředkovat školám, vyučujícím i studentům nové poznatky a trendy z oboru díky zpětné vazbě odborníků z akademického prostředí i stavební praxe, čímž napomáhá k rozvoji celého oboru.
„Jsem nadšený, kolik studentů z celého Česka a Slovenska s námi tvořilo svoji ročníkovou práci, prakticky svůj první ‚opravdový‘ projekt ve stavařském životě,“ říká spoluautor celého projektu Martin Voltner z Atelieru DEK. „Přestože jsme mohli ocenit pouze pět nejlepších studentů a jejich vyučujících, věřím, že vyhráli všichni. Udělat něco navíc, mít možnost se poradit s profíky, vyzkoušet si obhajobu své ročníkové práce na akademické půdě před plénem kolegů je životní zkušenost k nezaplacení.“
Úspěšné projekty budou prezentovány v časopisu DEKTIME, na webových stránkách a sociálních sítích skupiny DEK a Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
Do nového ročníku soutěže DEKTALENT, která dospěje do finále v roce 2026, se přihlásilo přes 50 škol napříč Českou a Slovenskou republikou. A organizátoři si pro soutěž už teď připravují řadu vylepšení.
Veškeré informace k prvnímu ročníku soutěže DEKTALENT i informace k ročníku nadcházejícímu najdete na www.dektalent.cz. Vítězné práce jsou zároveň ke stažení pod tímto odkazem: https://uschovna.dek.cz/downloadClientPackage/GVDel