Zpět na materiály, výrobky, technologie

Užívejte si léto v pohodlí – jak nepustit teplo do domu

30. června 2024
PR článek

Léto je v plném proudu a s ním přicházejí často i velmi horké dny, které mohou nepříjemně zahřívat váš domov. Ochrana před sluncem a teplem je tak nyní aktuálnější než kdy dříve. Možných řešení odstínění vašeho domova je hned několik, proto je vhodné se s nimi seznámit, abyste si mohli vybrat to pro vás nejvhodnější. V tomto článku se podíváme na typy stínění, které jsou použitelné jak pro byty, tak pro rodinné domy.


Jaké jsou hlavní typy stínění?

Přestože samotných druhů stínění existuje velké množství, snadno je můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Záleží na umístění daného typu stínění. Může jít o venkovní řešení, případně o úpravu interiéru. Jednotlivé druhy stínění se samozřejmě liší v ceně, náročnosti instalace a také v možnosti využít státní dotace. Ve všech případech je ale třeba začít s výběrem a instalací včas, aby byla vaše nová stínicí technika připravená na léto.

obrazek2

Druhy stínění pro venkovní využití

Jak již bylo zmíněno výše, některé typy stínění jsou realizovány kompletně mimo interiér. Tyto typy stínění bývají často nákladnější a náročnější na instalaci, ale mohou velmi efektivně pomoci s ušetřením energie na vytápění a klimatizování vaší domácnosti. Níže se podíváme na ty nejčastější varianty venkovního stínění:

     Venkovní žaluzie – jak již název napovídá, v tomto případě jsou na okna, balkony či terasy nainstalovány samonosné žaluzie, které chrání interiér před přehříváním.

     Venkovní rolety – v porovnání s venkovními žaluziemi poskytují rolety ochranu nejen před horkem, ale také před hlukem a případnými pokusy zlodějů o proniknutí do domácnosti.

     Screenové rolety – speciální látkové rolety, které nepropustí dovnitř teplo a zajistí částečné nebo úplné zatemnění.

     Pergoly – díky nim můžete váš balkon či terasu chránit před sluncem i deštěm. Pergola může být vyrobená z různých materiálů, tvarem a uchycením ke zdi ji lze přizpůsobit konkrétním podmínkám u vás doma. Podívejte se, jak postavit pergolu ze dřeva svépomocí, případě se obraťte na profesionály a nechte si poradit s výběrem hotové konstrukce.

     Markýzy – výhodou markýzy je fakt, že stíní pouze pokud je to třeba. Snadno ji můžete zatáhnout do kazety na stěně, doplnit ji lze i o elektrický pohon, aby byl celý proces automatický.

obrazek3

Interiérová řešení ochrany před horkem

Velmi rozšířená jsou také typy stínění, využívané přímo v interiéru. Ty bývají obvykle levnější a snazší na uvedení do provozu, ale poskytovaná ochrana před sluncem je dosti samozřejmě omezená. Často jsou doplňkem venkovního stínění, určené spíše k ochraně soukormí. Mezi nejčastější druhy interiérového stínění patří:

     Vnitřní žaluzie – nejčastěji v podobě horizontálních hliníkových lamel. Pro velké plochy se dobře hodí i vertikální látkové žaluzie

     Vnitřní rolety – jsou velmi zajímavým prvkem v interiéru, protože poskytují široké designové možnosti. Velmi žádané jsou střídavé rolety „den a noc“, které jednoduchým posuvem pásů na látce umožňují nastavení průniku světla. Jejich výhodou je možnost fixovat je jak na okenní křídlo, tak na stěnu nebo na strop.

     Plissé a duette – méně známé řešení interiérového stínění jsou jistě plisé a duette. V obou případech jde o speciální druh látkové žaluzie, liší se pouze způsobem uchycení a mírou odstínění. Umožňují také částečné zastínění díky možnosti shrnutí horního okraje.

obrazek4

Stínění řešte spolu s výběrem oken, a to jak u rekonstrukcí, tak u novostaveb. Ušetříte na nákladech, zajistíte si bezvadnou funkčnost i sladění vzhledu.