Morava žije architekturou: Prohlédněte si 5 jedinečných staveb
Vinice a sklípky. To je klišé. Letos o prázdninách se na Moravu podívejte jinýma očima. Region totiž žije moderní architekturou. Vybrali jsme pro vás 5 cestovatelských tipů, které zaujmou milovníky technických staveb i povedených rekonstrukcí.
Most na jediné konstrukci
Až budete přejíždět po novém viaduktu přes údolí potoka Hrabynka nebo přes údolí potoka Kremlice, budete si připadat téměř jako ve Švýcarsku. Mosty na vytíženém opavsko-ostravském tahu vedou v krásné krajině vysoko nad terénem. Úkolem architektů z kanceláře Stránský, Hustý a partneři s.r.o. bylo najít řešení, které při stavbě i při provozu minimálně zatíží okolí. Podařilo se. Místo tradičních konstrukcí tvořených dvěma souběžnými mosty navrhli jedinou konstrukci, po níž jsou vedeny oba směry komunikace. Navíc dokázali, že ani most nemusí být nudný. A tak podpěry s příčným řezem tvaru písmene H vytváří hru stínů, která zjemňuje jejich funkci.
Firemní sídlo, kde jsou lidé šťastní
V podhůří Beskyd ve Sviadnově vyrostlo nové sídlo společnosti Lumius, které vyčnívá architektonickým řešením. Uvnitř je komfortní prostředí, jež přispívá ke spokojenosti pracovníků. Leitmotivem administrativní budovy je zelená. V interiéru je umístěná vertikální zahrada o ploše 80 metrů čtverečních, která se stará o bezvadné mikroklima. Stavba má také zelenou střechu a zahradu pro relaxaci zaměstnanců. Administrativní budova, kterou projektovali Ondřej Klimek a David Kotek z kanceláře Projektstudio EUCZ s.r.o., zachytává dešťovou vodu a tu následně spotřebovává. Elektřinu vyrábí solární panely i větrné elektrárny.
Ze zdevastovaného hotelu studentský luxus
Centrum Ostravy se architektonicky proměňuje. Příkladem je Kampus Palace v Ostravě. Projekt, jehož autorem je Petr Lichnovský, vytvořil ze zdevastovaného hotelu moderní studentskou rezidenci o kapacitě 210 lůžek. Stavba z roku 1913, která stojí naproti Národnímu divadlu podél Smetanova náměstí, se tak vyhnula demolici. Rekonstrukce, která zachovala historické prvky, významně přispěla k zatraktivnění architektonického rázu centra města.
Nejmodernější atletickou halu mají Vítkovice
Když budete v Ostravě a jste nadšenci do sportu, rozhodně zajeďte do Vítkovic. Stojí tam nejmodernější atletická hala v České republice, jejímž autorem je Chválek Ateliér s.r.o. V hale, která vyhovuje parametrům Mezinárodní atletické federace, je běžecký ovál s šesti drahami o délce 200 metrů, osmi přímými drahami o délce 60 metrů, sektory pro skok do výšky, skok do dálky, skok o tyči a vrh koulí. Hlediště haly má kapacitu 1 012 sedících diváků. Osm míst je vyhrazeno pro hendikepované lidi. Nosnou konstrukci haly tvoří železobetonový skelet, střecha dostala dřevěnou konstrukci. Atletická hala byla dějištěm Halového mistrovství České republiky mužů a žen v atletice 2016.
V Ostravě přitom nejde o jediný architektonicky zajímavý stadion. Koncem června byla na Městském stadionu Ostrava, který získal titul Stavba roku 2016, odhalena pamětní deska. Aktu se vedle představitelů měst zúčastnili i nejlepší vytrvalec Mo Farah, keňský atlet David Rudisha nebo fotbalista Baníku Ostrava Dušan Vrťo.
Vila v Jihlavě zase dýchá secesí
Krajské město leží z větší části na Moravě, a proto jsme do výběru moravských cestovatelských tipů zařadili i citlivě zrekonstruovanou secesní vilu v ulici Jana Masaryka. Vila byla vystavena na počátku minulého století, ale během osmdesátých let byla stavebně dehonestována a přestavěna na školské zařízení a stravovací zázemí místní střední školy. Autoři citlivé rekonstrukce, Ing. arch. Miroslav Velehradský, Ing. arch. Dagmar Velehradská, vile vrátili původní secesní ráz, takže kolemjdoucí opět ohromuje svou krásou a řemeslností.
Stavba roku 2017
Každá z těchto staveb je jiná, ale něco mají společného. Soutěží o titul Stavba roku 2017, která oceňuje kvalitní stavební projekty. Pro svého favorita můžete hlasovat na stránkách soutěže www.stavbaroku.cz.
Autor: MgA. Petra Miškejová