Zpět na stavby

Jurkovičova rozhledna: mistrovské dílo řady profesí

24. května 2012
Petr Zázvorka

Město Rožnov pod Radhoštěm obohatila ojedinělá rekonstrukce návrhu architekta Dušana S. Jurkoviče, předznamenávající národní architektonický styl jeho pozdějších realizací.

Autor:


Pracoval téměř třicet let jako redaktor a posléze vedoucí tiskového odboru firem Vodní stavby Praha a Zakládání staveb. Od vzniku časopisu Stavebnictví je členem jeho redakce, kde mimo jiné vede rubriku Osobnosti stavitelství. Svůj dlouhodobý zájem o historii stavebního odvětví promítl do stejnojmenné knihy vydané v roce 2016.

Ty se nacházejí na nedalekých Pustevnách či jako lázeňská architektura v Luhačovicích. Východiskem pro předlohu stavby osmnáctimetrové dřevěné rozhledny na Karlově kopci nad městem se stal Jurkovičův neuskutečněný návrh, který v roce 2011 realizoval projektant Ing. Antonín Závada. Záměr vystavět Jurkovičovu rozhlednu v katastru Rožnova pod Radhoštěm souvisel s vytvářením optimálních podmínek pro rozvoj cestovního ruchu, který by měl primárně čerpat inspirace z lokálních a regionálních tradic. Stavba, využívající finanční podpory Evropské unie (ERDF - Evropský fond pro regionální rozvoj) a nadace Děti, kultura, sport, vycházela ze skutečnosti, že architekt slovenského původu Dušan S. Jurkovič působil v osmdesátých a devadesátých letech 19. století na území Valašska, což mu umožnilo důkladně se seznámit s místní stavební tradicí a využít jejích specifických rysů nejen pro realizaci Valašské osady v tzv. Výstavní vesnici Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v roce 1895, ale i pro vlastní projekty a následné stavební realizace.

Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci bezprostředně sousedí s areálem Valašské dědiny, jednou z expozic Valašského muzea v přírodě
Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci bezprostředně sousedí s areálem Valašské dědiny, jednou z expozic Valašského muzea v přírodě