Zpět na materiály, výrobky, technologie

Jak funguje požární odvětrávání budov – principy, legislativní povinnosti a řešení

30. června 2024
PR článek

Pro ochranu lidských životů a majetku při požáru je klíčové zajistit správné a rychlé odvětrávání kouře a škodlivých zplodin. Účinnou metodou je požární odvětrávání. To je v mnoha administrativních a veřejných budovách vyžadováno platnou legislativou, ale může být využito i na přání majitele či projektanta v soukromém rodinném domě. Každá varianta požárního odvětrávání má za úkol zajistit dýchatelný vzduch, omezit šíření požáru a mírnit škody na majetku. V tomto článku se na požární odvětrávání podíváme podrobněji.


Kdy je požární odvětrávání využíváno?

Požární odvětrávání může být využito v průmyslových, komerčních i rezidenčních budovách. V mnoha případech je instalace nařízena zákonem, už v samotném projektu pro danou budovu tak musí být zahrnuto řešení. V dalších případech je prováděna pouze na doporučení projektanta či dle přání majitele. Zároveň se nejedná o součást pouze moderních budov, požární odvětrávání bývá instalováno i do starších staveb.

Speciálním případem jsou tzv. chráněné únikové cesty, také CHÚC. Jedná se o únikovou trasu, skrz kterou je možné po určitou dobu během požáru opustit budovu na volné prostranství. CHÚC musí být stavebně oddělena od zbytku budovy, dále se zde uplatňují speciální pravidla pro požární odvětrávání. Podobně přísná pravidla jako pro CHÚC najdeme také pro výtahové šachty, které jsou v případě požáru obzvláště rizikové.

Jaké druhy požárního odvětrávání existují?

Jednotlivá řešení požárního odvětrávání se samozřejmě liší, ale vždy je zvolen jeden ze tří základních způsobů. Ty se liší zejména dle toho, jakým způsobem odvádí kouř a zplodiny z budovy.

1.      Přirozený systém – v tomto případě vzduch opouští budovu přirozeně otevřenými okny, světlíky či dveřmi Systém jejich otevírání je samozřejmě automatický, reaguje na senzory kouře v budově. Větrání je dosaženo zejména skrz otevírání oken, dveří v různých částech budovy. Tento systém zajistí nejpomalejší odvětrání kouře, případně nemusí vůbec stačit.

2.      Nucený systém – předchozí systém je v tomto případě doplněn o jeden či více ventilátorů, které zajišťují pohyb vzduchu mezi budovou a venkovním prostředím. Tento způsob požárního odvětrávání se využívá zejména tam, kde by výše zmíněné přirozené odvětrávání nemuselo stačit. Rychlost odvětrávání může být v tomto řešení až 10x vyšší.

3.     Přetlakový systém – v určité části budovy tento systém vytvoří regulovaný přetlak, díky kterému se do ní nedostanou zplodiny. Poskytuje tak delší čas na bezpečné opuštění budovy a případné hašení požáru.

Omezuje požární odvětrávání rozsah požáru?

Další výhodou systému požárního odvětrávání je omezení rychlosti šíření požáru a jeho působení na samotnou budovu. Tento efekt je samozřejmě nejvíce patrný v případě, že porovnáme průběh požáru v budově s tímto systémem a bez něj.

V budově bez požárního odvětrávání se kouř hromadí, a při hašení musí být budova otevřena, aby mohli vstoupit hasiči. Přitom ale dochází k nasátí velkého množství kyslíku, který zvýší intenzitu požáru. Teplý kouř a zplodiny také působí na samotnou konstrukci stavby, a postupně ji oslabují. Může tak dojít i ke zřícení jejích částí či celé budovy.

Využití požárního odvětrávání umožňuje opuštění i vstup budovy bez nutnosti náhlého přísunu kyslíku, který by požár rozdmýchal, zároveň omezuje teplotu ohně a šíření horkých zplodin. Díky tomu jsou škody na majetku mírnější.

Zdroje informací:

https://pkotviraceoken.cz/faq-pozarni-odvetrani/

https://www.tzb-info.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/13656-unikove-cesty