Energeticky úsporný projekt v Nemocnici Nové Město na Moravě
V roce 2010 společnost AB Facility realizovala a od roku 2011 také provozuje a vyhodnocuje úsporný projekt EPC (Energy Performance Contracting) o poskytování energetických služeb s tzv. zaručeným výsledkem v Nemocnici Nové Město na Moravě. Projekt se skládá ze dvou fází, a to fáze přípravy a realizace díla a fáze provozně vyhodnocovací. Cílem projektu je prostřednictvím rekonstrukce a modernizace energetického hospodářství a jeho následného efektivního provozování snížit provozní náklady související s dodávkami energie a médií.
Úvod
Nedílnou součást tvoří zajištění energetického managementu s měřením spotřeb energie a vyhodnocováním finančních úspor po celou dobu trvání kontraktu. Úspory jsou smluvně garantovány a realizující společnost dostane za své služby zaplaceno jen tehdy, přinese-li projekt úspory energie. Smlouva se běžně uzavírá na období šesti až deseti let. Během této doby se mezi firmu a zákazníka dělí finanční částka, která představuje úsporu nákladů na dodávku energie a médií. Ze svého podílu přitom musí společnost uhradit splátky investice a vlastní náklady, včetně samotného provozu.
V projektu EPC Nemocnice Nové Město na Moravě se komplexně řešily energetické úspory v oblastech spotřeby zemního plynu, elektrické energie a vody. Součást výsledného řešení nepředstavují pouze standardní úsporné technologie v oblasti výroby tepla a kombinované výroby elektřiny a tepla, ale i další alternativní použité úsporné prvky, šetrné k životnímu prostředí. Mezi tyto prvky patří například použití termických solárních kolektorů pro předehřev bazénové vody, instalace oddělených systémů pitné a užitkové vody pro využití odpadních vod a další.
Stav před realizací energeticky úsporného projektu
Realizovaná úsporná opatření v projektu EPC
- náhrada části původních parních kotlů nízkoemisními teplovodními kotli s ekonomizéry za účelem maximalizace úspory primární energie v podobě zemního plynu a úspor emisí;
- náhrada části původních parních kotlů zajišťujících technologickou páru nízkoemisními parními kotli s ekonomizéry za účelem maximalizace úspor energie při zajišťování technologické páry;
- kompletně rekonstruovaný, tlakově oddělený systém rozvodů tepla zajišťující minimalizaci tepelných ztrát v předmětných rozvodech;
- rekonstruované předávací stanice včetně osazení MaR pro zabezpečení optimální teplotní a hydronické regulovatelnosti systému a decentralizace přípravy TV;
- instalace zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla na bázi plynového motorgenerátoru s cílem zvýšit soběstačnost v oblasti zásobování elektřinou;
- instalace moderního systému měření a regulace pro zajištění optimálního řízení celého energetického systému;
- úsporná řešení při spotřebě elektrické energie na osvětlení a větrání;
- instalace solárních termických kolektorů pro ohřev bazénové vody a vody pro mytí ve sprchách a na toaletách;
- oddělené systémy pitné a užitkové vody pro využití odpadních bazénových vod ke splachování na toaletách.
Ukázky ze systému řízení v rámci prováděného energetického managementu
V grafu 2 je uvedeno porovnání závislosti spotřeby zemního plynu v průběhu roku na venkovní teplotě, porovnává období po realizaci opatření (rok 2011) s rokem před uvedeným opatřením. Z grafu je patrné výrazné snížení spotřeby zemního plynu závislé na venkovní teplotě.
Jedním z dalších nástrojů v rámci poskytování energetického managementu je posuzování průběžných spotřeb energie a vody vstupující do areálu. K tomu se využívají hodnoty z instalovaných měřidel, u kterých jsou preferovány pravidelné automatické odečty. Data se ukládají v nastavených časových intervalech tak, aby byla dohledatelná i zpětně. Spotřeby se následně vyhodnocují a využívají k další optimalizaci provozu.
Ke sledování spotřeb energetických vstupů neodmyslitelně patří i sledování a nastavování parametrů spojených s jejich odběrem. Těmito parametry jsou např. u elektřiny technická maxima (měsíční a roční rezervovaná kapacita) a aktuální příkon v areálu. Ve snaze o snížení nákladů se volí hodnota maximálního denního odběru (denní rezervovaná kapacita).
Každé ze zařízení, jež tvoří součást energetického hospodářství, je pečlivě zaneseno do řídicího systému a sledují se u něj parametry podstatné pro provoz. Některá zařízení však vyžadují vyšší pozornost. Jedním z těchto zařízení jsou např. kogenerační jednotky, u kterých lze zajistit detailní monitoring a možnost řízení a regulace jejich provozu.
Způsob financování projektu
replique montre de luxe | replique montre rolex | Replique Montre | Rolex Replique Montre
Vliv na životní prostředí
Význačným přínosem projektu energetických úspor v Nemocnici Nové Město na Moravě je snížení lokálního znečištění. Zvláště významná je pak redukce emisí CO2, potřebná z hlediska ochrany klimatu a klimatické změny.
Nezávislé ohodnocení projektu
EPC projekt v Nemocnici Nové Město na Moravě se stal pro rok 2012 vítězem ocenění E.ON Energy Globe Awards ČR, kategorie Oheň. E.ON Energy Globe Award ČR je jedno z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí. Vyznamenává energeticky úsporné projekty, tzn. projekty, které šetří energii, přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí.
Zúčastněné strany projektu
Zadavatel projektu: Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace
Dodavatel projektu a jeho financování metodou EPC:
Společnost AB Facility a.s., divize Energy