arrows Firemní blok arrowsBeton na zahradu? Již staří Římané!
text: redakce
číslo:
Beton na zahradu? Již staří Římané!
Víte, že již staří Římané znali beton a stavěli z něj budovy i amfiteátry, které přežily dodnes? Podle některých badatelů jsou ze specifického betonu i egyptské pyramidy... Na tak dlouhou dobu trvání asi exteriér svého obydlí nebo podobu zahrady nikdo neplánuje, ale odolnost materiálu je samozřejmě předností.
odeslat odeslat    tisk tisk

Festina lente – spěchej pomalu!
Trendem dnešní uspěchané doby je klipová kultura. Jejím protikladem je příroda. Ale pro moderního člověka i ta příroda musí být tak nějak pohodlná – a to je i krédo moderní zahrady. Taková se lehce udržuje, slouží v pohodovém počasí a nevadí nečas, nabízí vhodná místa pro relaxaci i meditaci, ale i pohodlí při rodinných akcích nebo posezení s přáteli. A jak na to?

Inspirace pro vaše pohodlí
Vytvořit zahradu tak, aby sloužila ona vám a ne vy jí, předpokládá dobře si všechno promyslet. A nejde jen o celkovou architekturu zahrady, ale i o detaily: Místa, kudy budete často chodit, kde budete posedávat při grilování, kam zavede přátele na skleničku pod širým nebem – ta se vyplatí dobře zpevnit. Budete se chtít dívat na skalničky a přitom máte zahradu v rovině? Bude asi třeba ji vytvarovat. Nebo naopak terén je příliš členitý a nestálý? S tím vším si díky betonovým prvkům lze snadno, dokonce svépomocí poradit.

Ploty, opěrné zídky a palisády
Zpevnění, opěrné zídky, schody v terénu, ale i ploty, podezdívky domů, protihlukové stěny – k těmto úkolům se nabízí široká škála tvarovek: Plotové tvarovky jsou pro svoji vysokou pevnost, mrazuvzdornost a trvanlivost vhodné pro veškeré ploty, dělicí, protihlukové, opěrné i okrasné zdi. Dají se ale použít i na podezdívky a sokly budov. Svahové tvárnice zase nabízejí řešení pro náročný svahový terén, pro vjezdy do garáží a příjezdy k domům či dílnám, řeší cesty a přejezdy po zahradě. Okrasné opěrné zídky a dělicí stěny zas pomohou dotvořit soukromí zahradních zákoutí, ale i oddělení jednotlivých druhů flóry, stromů, keřů. Mimochodem – i pro architekty měst a obcí lze betonové prvky jen doporučit, například mnohé klidové zóny by tím jen získaly...

Tak trochu jiné řešení
Terénní úpravy, to není jen zpevňování cest nebo stavba zídek. Vytvoření replica rolex členité terasy či vybudování terénních schodišť může z vašeho pozemku udělat doslova výstavní kousek typu japonské zahrady. Například použitím betonové palisády. I zde vám nabídka vyjde vstříc svojí barevností a pestrostí nabízených tvarů, které vaší zahradě zcela jistě neuškodí.

Nejdůležitější je výběr
Už jste se rozhodli pro betonové výrobky, víte, že vám budou sloužit řadu let. To znamená ale také, že je budete mít denně na očích. Proto je třeba vždy pečlivě zvážit účel, k jakému budou sloužit – s jakou počítáte zátěží a tedy pevností prvků. O důležitosti volby barev není třeba diskutovat. Například na vjezdu do garáže pneumatiky na světlých betonových dlažbách zanechají zcela jistě stopy... Asi tedy vsadit na tmavší barevné odstíny? A takových detailů je spousta, jenže ne každý výrobce na to pamatuje a ne každý prodejce vás na ně upozorní. Rovněž je dobré nakupovat u jednoho výrobce, především kvůli jednotnosti barevných odstínů jednotlivých betonových výrobků. Proto je dobré věnovat pozornost výrobci i dodavateli. Na Stavebních veletrzích Brno 2009 se samozřejmě dá dobře porovnávat a vybírat. A za jednoho každého z nich se dá ručit, navíc vám dobře poradí s výběrem i stavbou těchto prvků. Jedním z nich, který tyto výrobky nabízí je společnost DITON, kterou najdete na Stavebních veletrzích Brno, v pavilonu A2.

Takže nejen stavebníci, ale i zahradní tvůrci, přijďte navštívit veletrh IBF 2009 v Brně od 21 – 25. 4. 2009.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007