arrows Firemní blok arrows20 000 tun nafty pod zemí
redakce
číslo: 11-12/07
20 000 tun nafty pod zemí
odeslat odeslat    tisk tisk

Dvojnásobná životnost, výrazně vyšší bezpečnost a snadnější údržba jsou výsledkem technicky ojedinělé revitalizace skladovacích nádrží státních hmotných rezerv společnosti ČEPRO ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku. Čtyři podzemní betonové nádrže, každá o objemu osm tisíc kubických metrů, opět slouží ke skladování motorové nafty. První fázi rekonstrukce včetně instalace nového vnitřního opláštění provedla společnost Skanska CZ od srpna roku 2006 do července 2007. Investorem je společnost ČEPRO.
„Při podzemním skladování tak obrovského množství nafty bylo u všech nádrží bezpodmínečně nutné zajistit naprostou bezpečnost a nepropustnost. Na obnovu jsme proto použili špičkové technologie, díky kterým budou nádrže bezpečně sloužit dalších sto let,“ uvádí vedoucí realizace Miloslav Freiberg ze společnosti Skanska CZ.
Při revitalizaci vnitřku nádrží použila společnost Skanska CZ poprvé v České republice švýcarský systém DOPA 1, který pracuje na principu podsátého vakua a díky nepřetržitému monitorování je absolutně bezpečný a šetrný k životnímu prostředí. Použité materiály mají navíc vysokou životnost, neboť nepodléhají korozi ani chemickým vlivům.
Rekonstrukce nádrží o půdorysu 30x55 metrů začala sanací jejich vnitřních částí, které tvoří svařené ocelové pláty. Projekt zahrnoval demolici původního zastřešení, sanaci železobetonových průvlaků, osazení nových stropních panelů včetně hydroizolace a ochranných vrstev, opravu okolních zpevněných ploch, obrubníků vymezujících obvod nádrže a náspu zeminy a zatravnění. Kvůli snížení hladiny podzemní vody byl v nádržích zaveden systém čerpacích studní a drenáží.
Na sanovaný vnitřek úložního prostoru aplikovali pracovníci Skanska CZ systém DOPA 1 švýcarské firmy ADISA, který zde vytvořil dvouplášťový zásobník s monitorovaným meziprostorem. „Jedná se o dvouvrstvou výstelku z kompozitních plastů s detekcí úniku skladované hmoty. Případné mechanické poškození systému lze jednoduše lokalizovat a rychle opravit,“ dodává Miloslav Freiberg. Provozovateli tím pádem odpadají náklady spojené s údržbou tradičních ocelových nádrží, neboť systém se v době odstávky pouze omývá a vizuálně kontroluje.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007