arrows Soutěže arrows15. ročník Studentské soutěže Xella
text a foto: redakce
číslo: 04/10
15. ročník Studentské soutěže Xella
Peter Lényi a Ondrej Marko z Fakulty architektúry STU v Bratislavě se stali vítězi 15. ročníku studentské soutěže, kterou organizuje společnost Xella ? výrobce stavebního materiálu Ytong.
odeslat odeslat    tisk tisk

Úkolem soutěžících bylo vdechnout život čtyřem sloupům bývalé lanovky, která vedla na písečnou horu Sandberg ležící nedaleko Bratislavy. Navržené objekty měly plnit funkci poznání, odpočinku a zábavy. Česká veřejnost si bude moci všechny projekty prohlédnout od 1. 4. do 11. 4. v pražské Galerii Jaroslava Frágnera.
I v letošním roce byla porota složená z významných českých a slovenských architektů, kteří si za svého předsedu zvolili Ing. arch. Ľubomíra Králika. Zasedání poroty se uskutečnilo v prostorách bratislavského Vodárenského muzea, kde se vybíralo z 82 vystavených projektů. Do soutěže se přihlásili studenti z České republiky, Slovenska, ale i Maďarska, Replica Watches Polska, Španělska, Ruska a Německa. Autorkou zadání soutěže ? Meetingpoint Sandberg ?MP 4 S? ? je slovenská architektka Lubica Selcová.
Studenti měli možnost hledat prostředky k revitalizaci a kultivaci specifické lokality, výjimečné svou přírodní, kulturní a historickou hodnotou. Hlavní část řešeného území se nachází podél řeky Moravy a slouží k rekreačním aktivitám obyvatel nedaleké Bratislavy. Studentské návrhy byly posuzované jako vize do budoucnosti bez časového určení realizace, nicméně by se mohly stát ideovým základem pro rozvoj tohoto území.
?Jménem celé poroty bych rád ocenil všechny návrhy, které použily řešení akcentující ideový rozměr místa ? dominanci řeky Moravy, archeologické lokality kopce Sandberg, přítomnost historických souvislostí a artefaktů ? torza sloupů historické lanovky. Pro ocenění vítězného projektu jsme se rozhodli, protože přišel s konceptem přírodního divadla, kde jevištěm je prostor mezi sloupy a hledištěm rampa, která se vine okolo sloupů a končí na hladině řeky Moravy. Tato ?tekoucí? rampa propojuje cyklistickou stezku s divadlem a řekou. Myšlenka přesvědčila díky své jednoduchosti a velmi silné koncepci tvorby krajiny v exponovaném přírodním prostředí. Idea v návrhu je zpracována s velkou pokorou vůči  přírodě,? komentoval letošní ročník předseda poroty Lubomír Králík.

Pořadí:
1. místo
Peter Lény, Ondrej Marko

(Fakulta architektúry STU, Bratislava)

Model vítězného návrhu
¤ Model vítězného návrhu

2. místo
Zuzana Kerekrétyová,
Peter Ban

(Fakulta architektúry STU, Bratislava, Technische Universität Wien)

Druhé místo ? vizualizace interiéru kaple, která je součástí návrhu

3. místo
Marek Harčarík

(Fakulta architektúry STU, Bratislava)

Vizualizace návrhu, který skončil jako třetí
¤ Vizualizace návrhu, který skončil jako třetí

Odměna:
Bence Kollár
Zsófia Görombei
Katalin Ujhelyi
(University of Arts and Design,Fakulty of Architecture Budapešť)

Dana Bodnárová
Matúš Kaboš
Tomáš Kubák

(Fakulta umení, Technická univerzita, Košice)

Petr Kalivoda
Lukáš Klinkovský
(Fakulta architektury VUT Brno, ČR)

Sloupy bývalé lanovky na Sandberg, současná situace
¤ Sloupy bývalé lanovky na Sandberg, současná situace

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007