arrows Analýzy, trendy arrowsAmbiciózní plán na omezení poruch v geotechnice
grafické geotechnika podklady archiv autora
text Ing. Jindřich Řičica
číslo: 03/2012
Ambiciózní plán na omezení poruch v geotechnice

· Nerovnoměrné a nadměrné sedání dálniční vozovky
Odborná geotechnická veřejnost v Evropě i ve světě byla v loňském roce překvapena převratným nizozemským národním projektem Geo-Impuls, který si vytyčil úkol snížit během pěti let geotechnické poruchy o polovinu. Podrobné informace o tomto projektu vzbudily velký zájem delegátů výročního zasedání Evropské federace speciálního zakládání (EFFC) a zdá se, že by mohly být inspirací pro podobné akce i v dalších zemích. Mohou být dobrou příležitostí k porovnání se situací v ČR a k nasměrování dalších trendů. Vyplývá z nich zejména důraz na analýzu a řízení rizik.
odeslat odeslat    tisk tisk

Úvod
Nizozemsko je hustě zalidněnou zemí s vysoce vyvinutou infrastrukturou a velmi obtížnými geotechnickými podmínkami pro výstavbu. Převážná část území se rozkládá mezi deltami tří velkých řek – Rýna, Mázy a Šeldy. Polovina plochy Nizozemska leží pod úrovní hladiny Severního moře a je chráněna hrázemi. Vrchní část základové půdy sestává převážně z vrstev rašeliny a jílů nasycených vodou, přičemž únosnější písčité vrstvy se nacházejí až v hloubce 10–20 m. V těchto podmínkách plní geotechnika v rámci rolex replica stavebního procesu velice důležitou roli. Nizozemci například vyvinuli pro účely geotechnického průzkumu metody statického penetračního sondování (CPT – někdy také Dutch cone), které sami velmi intenzívně používají a které také úspěšně rozšířili po celém světě. Pro zakládání staveb se ve zdejších podmínkách vhodně využívají konvenční ražené prvky, jako jsou štětovnice a piloty. Vyvinuli zde však i řadu dobře prosperujících speciálních metod, jako například předrážené piloty, na místě betonované.

Částečný kolaps zemní hráze úložiště Hollands Diep v ústí řeky Mass
¤ Částečný kolaps zemní hráze úložiště Hollands Diep v ústí řeky Mass

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 03/2012).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz, jejímž autorem je EXPO DATA spol. s r.o.,
podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora- Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported .

RSS | EXPO DATA spol. s r.o., Výstaviště 1, 648 03 Brno
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007